pisz się na to
zgrzyt

OpenID.pl


LinkedIn
Blog > Komentarze do wpisu

blogcośtam.cośtam.pl: blogbox.com.pl

 • no, to obrodziło nam agregatorów blogów. zacząć wypada od działającego od dawna 10p
  • które sort-of lubiłem
   • ale z którego ciągle wypadałem, nie wiem dlaczego? dam mu jeszcze szansę, właśnie zgłosiłem po raz kolejny netto.
  • i z którego (rzadko bo rzadko) korzystałem, kiedy już przeczytałem wszystko, co mam w feedach, a chciałem poczytać jeszcze, co słychać w blogosferze, no, nazwijmy to, "technologicznej" (chociaż co ma elady do technologii, tego nie wiem).
 • za agregowanie blogów zabrał się onet i to z grubej rury, poświęcając im serwis blog.pl. niestety, z mojego punktu widzenia, czysto czytelniczego, jest to raczej niewypał. nie wyszło onetowi wyjście poza blog.pl, do tego sam pomysł zbierania wpisów na dany tematy z długiego ogona blogosfery jest chybiony. długi ogon jest cenny, kiedy chodzi o tematy niszowe, natomiast gdy przychodzi do dyskutowania o tym, o czym dyskutują wszyscy, dużo lepiej jest wysłuchać liderów opinii, a nie głosów w stylu "me too". dodatkowo stało się to, co przewidywałem, czyli blog.pl zaczął kreować, a nie agregować dyskusję. jest to strona zmuszająca blogującego do ciągłego obserwowania tego, co się na niej dzieje -- to też jej nie pomaga w przebiciu się.
  • być może projekt ten ma swoich fanów. ja przyznam jednak, że zajrzałem tam może 3 razy po jego powstaniu.
 • gazeta kupiła sobie blogfroga, serwis, który również nie wzbudza mojego entuzjazmu. blogfrog jest wizualnie brzydki, ale co gorsza, nie widzę żadnej jego przydatności. owszem, zebrano jakieś notki. owszem, przydzielono im jakieś punkciki. owszem, można się dowiedzieć ciekawych rzeczy
  • np. takich, że blog o reklamach jest nieco lepszy od bloga o stanikach, a ten z kolei wygrywa (w czym właściwie?) z blogiem o symbianie.
   • jest to wiedza doskonale bezużyteczna, nie sądzę, żeby jakikolwiek czytelnik bloga o symbianie po przeczytaniu rankingu blogfroga stwierdził, że przestaje czytać o komórkach i przerzuca się na biustonosze.
    • już szybciej czytelniczka.
     • ale też wątpię.
 • blogfrog rozprzestrzenia się dość dobrze, bo dostarcza wielu widżetów, które są miarę chętnie wklejane
  • na zasadzie: "co mi szkodzi"
 • ale wydaje się grą, w której w miarę dobrze bawią się jedynie blogujący. czytelnicy nie mają z niej wielkiego pożytku: wszystkie przydatne funkcje blogfroga dostarcza (i to sprawniej) choćby google blog search + google reader.
 • no i wreszcie ostatnie dziecko mody na agregację, blogbox.
  • nazwa byłaby ładna, gdyby nie to .com.pl. nic lepszego nie dało się wymyślić? ja mam blogroll.pl i oczekuję propozycji ;-)
 • blogbox to inicjatywa wprost. nie będę tu rozwijał wątku dotyczącego tego, co myślę o wprost. źle myślę, mówiąc ogólnie. zajmę się samym blogboxem.
 • pierwsza rzecz, jaka rzuciła mi się w oczy: serwis jest ładny. to oczywiście kwestia gustu, ale podoba mi się zdecydowanie najbardziej z omawianej tu czwórki. jest ładniejszy od blog.pl, a pozostałe dwa w ogóle ładne nie są.
 • serwis zbiera całkiem sporo blogów, pogrupowanych w kategorie (które z kolei mają jeszcze swoje kategorie). przyznam, że nawigacja po tych menu nie jest zbyt łatwa, a sam podział na kategorie budzi wątpliwości
  • ale jaki nie budzi.
 • nowe blogi dodawane są za pomocą eleganckiego diggopodobnego mechanizmu, na szczęście za zgodą autora.
 • "plwajmy na tę skorupę" i zobaczmy, co blogbox oferuje pod spodem. a jest tego sporo. po założeniu konta
  • wprost oczywiście próbuje nam wcisnąć rozmaite newslettery
 • widzimy dość dużo rozmaitych opcji. przede wszystkim możemy "budować sobie stronę główną" za pomocą drag and drop. ta dość oczywista funkcjonalność, dla twórców innych agregatorów już taka oczywista nie jest. niestety, budowanie strony głównej oparte jest o kategorię blogów, a nie poszczególne blogi. na pierwszy rzut oka nie widzę możliwości "finetuningu". ale i tak robi to wrażenie, zwłaszcza, że wyselekcjonowane blogi można sobie prenumerować i to nie tylko w formie rss, ale także jako newsletter.
 • poniżej bardzo ciekawa opcja dokładania na stronę rozmaitych modułów. nie musimy widzieć np. 10 najpopularniejszych blogów, jeśli nie chcemy. czyli personalizacja posunięta o wiele dalej niż u konkurencji.
 • ale im głębiej w serwis, tym robi się ciekawiej. mamy nie tylko agregację blogów, ale i grupy użytkowników (+ nadmiarowe moim zdaniem forum), a nawet sieć społeczną, z mapkami, awatarami, prywatnymi wiadomościami i całym tym stuffem. ktoś się naprawdę napracował! nie będę się rozpisywał o wszystkich niuansach i opcjach, jest ich naprawdę sporo, a korzystanie z nich wydaje się dość proste.
 • i przy tych wszystkich budzących szczery podziw funkcjach (jest też wersja mobilna), które faktycznie mogą przybliżyć blogi tym, którzy ich do tej pory nie czytali i zintegrować blogujące środowisko, jest jedna rzecz, która wydaje się być piętą achillesową tego serwisu:
  • blogi otwierają sie w ramkach, otoczone blogboxem.
 • aż mnie ciarki przeszły jak to zobaczyłem. tak nie powinno się robić. mój blog, mój kontekst. trudno mi się zgodzić, by wyświetlano go w otoczeniu, którego zupełnie nie kontroluję.
 • podsumowując: blogbox to pierwszy serwis wokółblogowy, do którego ktoś naprawdę się przyłożył. tu widać i kompetencje oraz dbałość o szczegóły twórców (autentika) i to, że budżet był odpowiedni do celu, jaki chciano osiągnąć. szkoda, by to się zmarnowało. to ostatni moment, żeby pomyśleć o lepszej domenie. i mocno, mocno zastanowić się nad tymi ramkami, które duszą zagregowane blogi. może wystarczy mały paseczek, w stylu wykopu?
 • to blogi są najważniejsze. niech blogbox trzyma się na drugim planie, wtedy ma szanse na sukces.
poniedziałek, 04 lutego 2008, reuptake

Polecane wpisy

 • akt 3: rozstajne drogi

  fundacja ethereum, a przynajmniej większość jej członków, wspierała rozwiązanie, w myśl którego środki zrabowane z DAO miałby zostać zwrócone pokrzywdzonym. jed

 • akt 2: bug czy feature?

  od początku tego roku zainteresowanie ethereum rośnie lawinowo, rośnie też, nieco spekulacyjnie, wartość waluty ETH . zaczynają się tym projektem interesować ba

 • akt 1: introdukcja

  ethereum jest jak bank przyszłości w stosunku do banku tradycyjnego. w tradycyjnym banku miałeś konto i miałeś na nim środki. w nowoczesnych bankach jest coraz

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Blogi z pudełka z zielony blogger pl
Nie, to nie jest recenzja doskonałego software do automagicznego tworzenia blogów, ich promocji, pisania artykułów i zarabiania na blogach bez wysiłku, choć być może coś jest na rzeczy. Ale nie uprzedzajmy faktów Na razie przyjrzymy ... »
Wysłany 2008/02/04 20:04:11
setki blogów? tysiące tematów? z experymenty informatyczne
Jako że Blogbox mający na celu gromadzenie wielu blogów kojarzy się z Blogfrogiem , z którego korzystam, to analogie narzucały się same... w odróżnieniu od blogfroga - którego używać może ktokolwiek i jakkolwiek - blogbox przygotował pewną ... »
Wysłany 2008/02/06 23:56:14
Komentarze
Gość: NetManiac, *.chello.pl
2008/02/04 12:58:08
Zawsze JavaScript zostaje ;) do ucieczki z 'wrażych' ramek :)
-
Gość: Łukasz Warna-Wiesławski, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/02/04 13:02:02
Głosowanie idzie zafałszować, bo pozwoliło mi właśnie zagłosować drugi raz na ten sam blog. Pewnie nie liczy głosów z konta, tylko z IP. Gdyby nie to i te "duszące" rameczki, byłoby moim zdaniem idealnie.
-
2008/02/04 13:03:01
@netmaniac: no to wiadomo, ale pewnie takich blogów nie dodają.
-
Gość: hazan, 57.66.195.*
2008/02/04 13:09:38
A czytałeś regulamin ?

11. Dodając blog do serwisu Blogbox autor wyraża zgodę na publikację blogu na stronach www.wprost.pl.
12. Użytkownik serwisu Blogbox wyraża zgodę na zamieszczenie banerów reklamowych na stronach serwisu, na których będzie eksponowany jego blog.

Te dwa punkty - są dość ciekawe - nie wiem co znaczy, że blog będzie publikowany na łamach wprost.pl a tym bardziej nie rozumiem punktu numer 12 - albo rozumiem ale za bardzo jestem przewrażliwiony.
-
2008/02/04 13:11:51
czytałem, ale nie dotarłem do tego. 11 dla mnie odpada, 12 rozumiem, że chodzi o otoczenie tego bloga, to akceptuję (byle to otoczenie nie przytłaczało bloga).
-
zielonybloger
2008/02/04 13:13:42
Te dwa punkty chyba właśnie po to, by usankcjonować ramki, mam przynajmniej nadzieję że tylko o to chodzi.

A idealnie będzie, jak blogów przybędzie ;)
-
2008/02/04 13:17:33
@zielony:

wprost.pl != blogblox.com.pl
-
zielonybloger
2008/02/04 13:27:54
@reuptake: odebrałem to jako generalnie: na stronach Wprost jako firmy, i ciągle mam nadzieję, że to o to chodzi, ale jeśli masz rację to już niefajnie.
-
cartoonks
2008/02/04 13:28:31
Piszesz "nowe blogi dodawane są za pomocą eleganckiego diggopodobnego mechanizmu, na szczęście za zgodą autora."

A przecież to-coś ma funkcję "Dodaj blog który czytasz" z opisem: "Znasz miejsca w Internecie, w którym autor dzieli się ciekawą wiedzą poprzez swój blog? Myślisz, że treść tych publikacji zasługuje na bezpłatną promocję? Bądź współtwórcą naszej biblioteki!".

Takie blogi wpadają do kategorii "Proponowane" (widocznej dla wszystkich), sama przed chwilą bez problemu dodałam testowo cudzy blog.

eri
-
przemek.komorowski
2008/02/04 14:31:24
no i tu się pojawia problem, bo proponowane blogi również pojawiają się w otoczeniu blogboxa
-
2008/02/04 15:44:09
@eri: no właśnie, a gdzieś tam z kolei widziałem, że jest napisane coś o zgodzie autora. nie miałem czasu wnikać.
-
Gość: , *.wprost.pl
2008/02/04 16:54:10
Jest to zgodne z tym co tam jest napisane, to znaczy ze uzytkownicy proponuja blogi i wpadaja one do proponowanych, ale w momencie gdy zostanie oddana odpowiednia liczba glosow to wtedy blog ma szanse "awansowac" do katalogu i wtedy red. blogbox kontaktuje sie z autorem. Tak bylo w moim przypadku i wydaje sie logiczne - Maciek
-
ols
2008/02/04 17:07:25
o, fajnie że ktoś z Wprost zajrzał ;-)

Problem zdaje się leżeć tu, że na wyświetlanie bloga wewnątrz serwisu właściciel bloga się zgadza akceptując regulamin. Tymczasem blogi z poczekalni takiej akceptacji nie mają, a mimo to są inkludowane w blogboxie.

PS. Swoją drogą - czemu zdecydowaliście się na tak mało oryginalną nazwę i logo?
-
Gość: hazan, 57.66.195.*
2008/02/04 17:38:00
Drogi Gościu z wprost.pl - mój blog właśnie wylądował w ramkach blogbox-a mimo iż jeszcze na to nie wyraziłem zgody (blog jest w "proponowanych") ?

W moim przypadku wydaje się to być mało logiczne - ponieważ jeszcze nie zaakceptowałem regulaminu (a domyślnie nie zgadzam się na przedruk całej zawartości tego co piszę na antyweb).


-
a.dan.ti
2008/02/04 18:12:24
chyba się czepiacie - kazdy moze sobie na stronie zrobic iframe i wrzucic tam Wasz blog czy jakakolwiek inna strone... straszne to by bylo gdyby mi wrzucali banery reklamowe na moja strone, a nie jak ktos podpina moja strone i ja za darmo promuje...
-
2008/02/04 18:17:42
no trochę się czepiamy, ale biorąc w ramki rezerwują sobie miejsce na te reklamy.

blog, który chce się liczyć raczej nie powinien sobie pozwalać na występowanie w ramkach, pod innym logo itd.

ale faktycznie chętnie poznałbym opinie nie tylko na ten jeden temat.
-
a.dan.ti
2008/02/04 18:36:24
tez mi sie nie podoba ze mam czytac blogi w takiej grubej obudowie, ale jesli chodzi o "podglad" to niech bedzie, jest tam na szczescie taki guziczek - otworz w nowym oknie, nie wiem czy to nowosc...

a poza tym calosc mi sie podoba, bardzo dopracowany graficznie. ta konfiguracja strony glownej troche nie bardzo - nie wiele mozna tam zmienic. ja po ustawieniu paru opcji w pierwszym momencie wogole nie zauwazylam ze sie cos zmienilo, tez dlatego ze narazie w niektorych kategoriach wogole brak blogow.
no coz, zobaczymy jak sie to bedzie rozwijac... bo dotychczasowe systemy tego typu jakos nie mialy wielkiego powodzenia.
-
Gość: A, 195.69.227.*
2008/02/04 20:19:04
vagla kiedyś wspominał o ramkach, jak jego serwis ktoś sobie "podłączył". można poszukać.

a czy da się javascriptem na stronie bloga jakoś kontrolować uruchamianie go w zewnętrznych ramkach i ewentualnie je wypierniczyć?
-
2008/02/04 20:20:48
@A: da się.
-
Gość: , *.acn.waw.pl
2008/02/04 20:43:09
Jak dla mnie fajny projekt i pomysl. Nie czepiam sie szczegolow bo calosc mi sie podoba. Oby tak dalej
-
Gość: hazan, *.acn.waw.pl
2008/02/04 21:21:04
@Gość, faktycznie szczegóły :) - w jakichkolwiek umowach treść jest tylko szczegółem dla niektórych nieistotnym.
-
Gość: , *.rcb.vectranet.pl
2008/02/06 16:25:42
Witam, warto wspomnieć o blogowisko.org (chyba wyprzedza 10 przykazań) :)
Pozdrawiam
-
Gość: jqunuvgmth, 195.229.242.*
2008/02/10 01:34:38
jean louisa kelly porn
-
lavinka
2008/02/11 23:21:04
Nie mam skojarzeń z blogfrogiem jako ze gwiazdki nie rzucają tak się w oczy. Te 50 głosów na plus powoduje rywalizację. A to lubię :) Można śledzić jak odczuwany jest cudzy blog. Niestety pecha mają blogi feministyczne... gigantycznie in minus :)))
-
berserk22
2008/02/16 22:23:39
Jakoś mnie ten blogbox nie powalił
-
miasto-masa-maszyna
2008/04/14 16:03:30
Blogi w gazecie

Od bieżącego numeru w tygodniku "Wprost" można czytać fragmenty Waszych blogów, które znalazły się w Blogboksie. Powstała rubryka przeznaczona tylko i wyłącznie dla najlepszych blogów, które przynależą do naszej blogowej biblioteki. Zapraszamy do lektury!


Any comment?

Zdaje się, że nie tak miało być, co?