pisz się na to
zgrzyt

OpenID.pl


LinkedIn
Blog > Komentarze do wpisu

nowy wordpress, stara wojna

 • na dniach powinna pojawić się nowa wersja wordpressa, oznaczona numerem 2.5. jego twórcy zapowiadają szereg dość istotnych ulepszeń. wiele z nich dotyczyć będzie redesignu panelu administracyjnego, w którym to procesie uczestniczy między innymi jeffrey zeldman i kilku innych designerów związanych z happy cog. poza odświeżonym "zapleczem" wordpressa, użytkownicy tego najpopularniejszego systemu blogowego będą mogli łatwiej ładować pliki, korzystać z wbudowanych galerii i lepiej zarządzać tagami. jak zazwyczaj przy takich okazjach obiecano też szybsze działanie całości.
  • już dziś można pobrać wersję RC1, która teoretycznie nie powinna odbiegać od wersji finalnej. oczywiście wcześniejszy backup jest obowiązkowy.
 • zmianie wersji wordpressa towarzyszy też mały flame. jeden z twórców konkurencyjnej platformy movable type (mt, dla skrótu), anil dash, opublikował kilka dni temu wpis o przewrotnym tytule "przewodnik aktualizacji wordpressa do wersji 2.5". tytuł jest przewrotny, bo już pierwsze zdania notki informują, o co tak naprawdę chodzi:
  • "jak być może wiecie, niedługo ukaże się wordpress 2.5. i chcielibyśmy zachęcić użytkowników wordpressa, aby go zaktualizowali. do movable type"
 • dalej następuje długa lista argumentów.
  • movable type wspiera technologie takie jak openid, atom, oauth czy action streams (to ostatnie to odpowiednik serwisów agregujących takich jak flaker czy robiący ostatnio furorę friendfeed, a efekt końcowy możecie zobaczyć na tym blogu)
   • sixapart, czyli firma tworząca mt jest jednym z najzagorzalszych propagatorów openid
  • mt generuje statyczne strony, co czyni blogi oparte na tym systemie odpornymi na "efekt digga" (zwany kiedyś "efektem slashdota")
  • anil dash chwali się także bardziej funkcjonalny dashboardem mt, prezentującym m.in. statystyki bloga
  • oraz lepszym i bardziej przyjaznym systemem szablonów, nie wymagających umiejętności programowania w php
  • podkreśla również to, że mt pozwala na prowadzenie kilku blogów bez oddzielnych instalacji systemu blogowego
  • a także oferuje płatne wsparcie techniczne
 • reakcje blogosfery były mieszane. marc canter cieszy się, że six apart "obudziło się" i pokazało "że ma jaja". pojawiło się jednak również wiele krytycznych komentarzy odnoszących się zarówno do samego mt, jak i tej konkretnej formy promocji movable type. jeśli ktoś jest zainteresowany, może przeczytać komentarze na techcrunchu.
 • twórca wp, matt mullenweg, od razu zareagował (valleywag ciekawie tłumaczy tak nerwową reakcję, ale to brukowiec), twierdząc, że to six apart gra nieczysto, a sam wpis jest objawem desperacji. następnie, już bardziej rzeczowo, argumentuje na swoim blogu, twierdząc, że największą przewagą, jaką ma wordpress nad mt jest fakt, że ta pierwsza platforma jest w 100% open source, podczas gdy mt występuje w ośmiu wersjach, na ośmiu różnych licencjach, a ta darmowa nie zapewnia żadnego wsparcia. oraz wskazuje, że mt nigdy nie stworzyło społeczności użytkowników.
  • oczywiście to dobrze, że wordpress jest open source
   • i odnosząc się do całej dyskusji, mam wrażenie, że technicznie jest to lepszy produkt niż mt, ale...
  • techcrunch wytyka tu dwie kwestie, nad którymi warto się zastanowić. po pierwsze, nie jest prawdą, że wordpress to w 100% otwarty kod. akismet, czyli najskuteczniejszy i najpopularniejszy system antyspamowy
   • dostępny za darmo dla niekomercyjnych użytkowników wordpressa, ale przynoszący spore profity z płatnych usług dla użytkowników innych systemów i tych wordpressowców, którzy zarabiają na swoim blogu
  • już darmowy nie jest. można oczywiście się sprzeczać, czy akismet jest częścią wordpressa. warto jednak zastanowić się, czy system antyspamowy nie jest podstawową funkcjonalnością każdego szanującego się systemu blogowego i dlaczego w wordpressie wbudowana jest tylko wtyczka do akismeta?
  • druga sprawa, to platforma wordpress.com, także oparta na tworzonym przez użytkowników kodzie wordpressa i także przynosząca firmie automattic przychody.
  • podsumowując, matt mullenweg odgrywa równocześnie dwie role: jest szefem projektu open source, tworzącego wordpressa, a jednocześnie jest szefem firmy, zarabiającej na tym oprogramowaniu pieniądze. czy występuje tu konflikt interesów? być może tylko potencjalnie, ale arrington uważa, że argument o tym, jaki to wordpress jest darmowy, otwarty i niekomercyjny brzmi nieco nieszczerze, gdy pada z ust mullewega.
 • zapewne komentarze, o ile się pojawią, będą dotyczyły samego wordpressa. a ja bym chciał raczej spytać, co sądzicie o całej dyskusji na ten temat. wiadomo, że w polsce standardy dotyczące reklamy porównawczej są inne niż w usa. nasz "anil dash" musiałby napisać, że mt jest lepszy niż "inny popularny system blogowy", czyli odwołać się do mitycznego "zwykłego proszku". może jednak taka otwarta debata jest lepsza niż zakulisowe kuksańce pod żebro?
wtorek, 18 marca 2008, reuptake

Polecane wpisy

 • akt 3: rozstajne drogi

  fundacja ethereum, a przynajmniej większość jej członków, wspierała rozwiązanie, w myśl którego środki zrabowane z DAO miałby zostać zwrócone pokrzywdzonym. jed

 • akt 2: bug czy feature?

  od początku tego roku zainteresowanie ethereum rośnie lawinowo, rośnie też, nieco spekulacyjnie, wartość waluty ETH . zaczynają się tym projektem interesować ba

 • akt 1: introdukcja

  ethereum jest jak bank przyszłości w stosunku do banku tradycyjnego. w tradycyjnym banku miałeś konto i miałeś na nim środki. w nowoczesnych bankach jest coraz

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
akismet jest czy nie jest częścią 8230 ? z przełam sieć
Marcin Jagodziński zrobił podsumowania nowy wordpress, stara wojna dyskusji jaka przetoczyła się między twórcami wordpressa a twórcami movable type, która sama w sobie jest dość nieciekawa, bo to jak odwieczna kłótnia nad wyższością jed... »
Wysłany 2008/03/19 08:45:10
Komentarze
bartek_rac
2008/03/18 17:02:22
Zdecydowanie otwarta debata jest lepsza. Lubię też reklamę porównawczą, o ile opiera się na sprawdzalnych/mierzalnych faktach (a porównanie funkcjonalności jest właśnie sprawdzalne).

Jeśli chodzi o zarabianie na Wordpressie, to daleki jestem odmawiania tego Mattowi. Zresztą w podobny sposób na Wordpressie może zarabiać każdy - droga wolna do tego, żeby zaoferować płatne usługi wykorzystując oprogramowanie Wrodpress lub zaoferować jego użytkownikom płatne usługi dodatkowe - tak jak to robi automattic. Dlaczego sam fakt, że automattic stworzył Wordpressa, miałby odbierać im możliwość zarabiania na otoczce? W końcu zapewne między innymi po to stworzyli Wordpressa - żeby móc robić to co lubią i nie pracować nad nim niekomercyjnie po godzinach (bo w godzinach gdzieś muszą pracować żeby zarabiać) tylko jako główny projekt, dzięki któremu mogą się utrzymać.

To, że zarabiają dzięki kodowi współtworzonemu za darmo przez użytkowników, to nic nagannego. Tak jak pisałem - każdy inny może robić to samo. Instalacji podobnych do wordpress.com (ale na mniejszą skalę) jest bez liku. Akismet? Niech ktoś napisze lepszego akismeta i oferuje wtyczkę w konkurencyjnych cenach - nie widzę przeszkód.
-
reuptake
2008/03/18 17:05:59
@bartek_rac: generalnie nie chodzi o samo zarabianie na wp, ale o dwie rzeczy: po pierwsze o wcześniejsze wypowiedzi matta, który z oburzeniem odnosił się do zarabiania np. poprzez tworzenie skinów do wp z linkami do sponsorów oraz o to, że matt ma jednoczesny decydujący wpływ na samego wordpressa.
-
przemek.komorowski
2008/03/18 17:08:01
1. Reklama porównawcza w Polsce jest dozwolona. Tele2 parę lat temu korzystało z takiej formy reklam. To chyba najgłośniejszy przykład.

2. Reklama porównawcza (w Polsce) musi opierać się na faktach. Pisząc, że jesteśmy najlepsi, trzeba wskazać w czym i na jakiej podstawie tak wnioskujemy - czyli wskazać rankingi, badania itp. Ewentualnie wskazać jakieś cechy, nasz telefon ma X, a telefon ma Y.

Przejrzałem na szybko post Anil Dasha i moim zdaniem to co zrobił jest w granicach uczciwej konkurencji, a reakcja Mullenwega jest po prostu śmieszna. Czy on liczy na to, że WP nikt nie tknie, nie skrytykuje? Mnóstwo osób to robi. Dlaczego Anilowi ma się oberwać? Bo jest z konkurencji?

Podoba mi się to co zrobił Anil. Wskazał wszystkim na głównego konkurenta. Pokazał różnice. Wskazał na te cechy, które jego zdaniem czynią MT lepszym od WP. Przecież takie dyskusje i tak się pojawiają. Dlaczego twórcy tych systemów nie mogą się o nich wypowiadać?
-
bartek_rac
2008/03/18 17:36:52
@reuptake: To w takim razie jestem nie w kontekście. Pisałem o tym, że każdy może na WP zarabiać i tak właśnie myślę. Jeśli Matt ma jakiś problem z tym, że ktoś zarabia na linkach w skinach - czy ogólnie, że ktokolwiek poza nim zarabia na WP - to po prostu trzeba go wyśmiać.
-
reuptake
2008/03/18 17:41:44
@bartek_rac: mam wrażenie, że on jest w SV niezbyt lubiany.
-
Gość: bayger, *.acn.waw.pl
2008/03/18 19:11:18
wydaje mi się, że oba produkty obracają się w innych klimatach. mt jest typowym produktem komercyjnym. na stronie mt ciągle atakują nas przyciski "purchase", wersje enterprise etc. co prawda jest personal license, ale taka wersja kojarzy mi się z czymś gorszym. nie ma tego wlasciwie w przypadku wp, który faktycznie jest softem otwartym. nawet jak się wejdzie na stronę automattic nie widać typowej komercji. co do akismetu to chyba można go traktować jako usługę. to chyba standard, że twórcy rozwiązań open source chcą dorabiać na usługach.

jeśli chodzi o wypowiedzi twórców obu produktów to zastanawia mnie jedno. ile tak naprawdę osób w ogóle je bierze pod uwagę? z mojego punktu widzenia nic one nie wnoszą. interesują mnie bardziej ficzery, koszt i możliwości użycia produktów. a mnie sama strona mt odstrasza od pakowania się w niego. ale może po prostu przywykłem do wp. :)
-
Gość: hazan, *.acn.waw.pl
2008/03/18 20:27:18
@Reuptake - imho zwykłe bicie piany po obu stronach a jak widać panowie od WP i MT lubią sobie czasem dać pstryczek w nos.

Natomiast nie bardzo rozumiem stwierdzenie (z techcrunch), że WP nie jest darmowe bo system antyspamowy jest płatny (dla niektórych) a autorzy zarabiają na skrypcie (można użyć darmowego równie dobrego zamiennika).

Co ma piernik do wiatraka?

Swojego czasu interesowałem się darmowym całkowicie otwartym skryptem jakim jest postnuke - ludzie tworzyli do niego kapitalne dodatki, niektóre płatne. Czy to oznaczało, że system nie jest darmowy? Autorzy postnuke też zarabiali jakieś pieniądze (chyba stworzyli też fundacje - ale mogę się mylić) - czy Arrington też by ich nazwał nieszczerymi ?

Arringotn chyba w tych wszystkich swoich rozważaniach zapędził się za daleko.
-
reuptake
2008/03/18 21:36:03
@hazan: arrington nie pisał, że wp nie jest darmowe.
-
Gość: *c, *.nsm.pl
2008/03/18 23:13:32
a tak nieco offtopic: pomijając wszystkie klauzule typu "wszystko ma swoje wady i zalety", czego używa się wygodniej i co konfiguruje szybciej - mt czy wp? chyrpa, dodam, już sprawdziłem - niektóre pomysły świetne, ale całość wydaje się dosyć sztywna i widać, że długa droga jeszcze do przejścia.
-
Gość: Michał, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/18 23:27:17
Zapomnieliście o jednym: WP to PHP, MT to Perl. I to po części przesądza o tym, że MT nie doczekało się dużej społeczności. Jak dla mnie szukają reklamy za wszelką cenę, bo nie jest aż tak różowo. Najpierw było udostępnienie wersji open source, teraz podczepienie się pod premierę nowego WP.
-
reuptake
2008/03/18 23:29:55
@*c nie powiem ci, bo bardzo dawno nie używałem MT. kiedy używałem, byłem niezadowolony. ja bym jednak stawiał na WP. aczkolwiek boing boing i kilka innych sporych blogów chodzi na MT
-
2008/03/19 00:49:13
@*C

Wordpressa stawiam w 10 minut, no instalowania MT zabrałem się pół godziny temu i końca nie widzę (na razie doaptowałem pierdyliard paczek i grzebałem w apaczu, teraz grzebię w konfigu postgresa bo się nie chce połączyć), ogólnie, słabo to wygląda.
-
piotr.mikolajski
2008/03/19 08:43:30
Komentarze na TechCrunch są bardzo pouczającą lekturą i dla wielu osób powinna to być lektura obowiązkowa. Oprócz błędów wytykanych obu platformom widać, jak wiele różnych gustów muszą obie firmy zaspokoić. Z jednej strony OpenID, Atom etc. (nb. wspierane przez WP), z drugiej strony narzekania na zbytnią komplikację i poszukiwania wersji Lite. Przy okazji widać, jak długo wpadki MT są tej firmie pamiętane i jak długo pokutują...


Tak na marginesie - znowu napisałeś, że do modyfikowania szablonów WP potrzebna jest znajomość PHP. Weź Ty mi wreszcie wytłumacz, jakim cudem udaje mi się je modyfikować bez znajomości PHP? Wiedza objawiona na mnie nie spłynęła, a programistą nigdy nie byłem, więc jak? :o)
-
Gość: przedszkolak, *.gprs.plus.pl
2008/03/19 12:50:52
Tak sobie myślę, a jestem nowy i może mam inne spojrzenie na to co oferjuą blogi:
czy szanowni koledzy chcą pozostać w sferze kręgu wzajemnej adoracji. Co ma oznaczać WP? Word Press czy Wirtualna Polska? Może parę liter więcej a wszystko będzie jasne jak OSRAM dla innych, którzy widząc w jakim kręgu się znaleźli nigdy już do niego nie powrócą, czyli do bloga. A może Blog to takie kółko wzajemnej adoracji; tylko pytanie: po co go umieszczać w sieci www? Chcecie odbiorców, czytelników czy chcecie uprawiać sztukę dla sztuki.
A teraz możecie po mnie pojeździć....!!!
-
reuptake
2008/03/19 13:23:53
@przedszkolak: z kręgiem wzajemnej adoracji to przesadziłeś, ale faktycznie ten blog kierowany jest do starszych dzieci.

z jeżdżenia nic nie będzie, trzeba sobie bardziej zasłużyć.
-
reuptake
2008/03/19 13:26:49
@przedszkolak: z kręgiem wzajemnej adoracji to przesadziłeś, ale faktycznie ten blog kierowany jest do starszych dzieci.

z jeżdżenia nic nie będzie, trzeba sobie bardziej zasłużyć.
-
Gość: przedszkolak, *.gprs.plus.pl
2008/03/19 13:36:05
Ok, starszaku; w każdym razie, czasami warto posłuchać tego co dzieci mają do powiedzenia, Ty jako starsze dziecko o tym wiesz - boisz się tylko sam przed sobą przyznać
-
Gość: , *.ghnet.pl
2008/03/19 15:07:42
@Przedszkolak
Przeczytaj jeszcze raz uważnie wpis, który komentujesz.
Z treści dość jasno wynika co znaczy wp.