pisz się na to
zgrzyt

OpenID.pl


LinkedIn
Blog > Komentarze do wpisu

facebook vs twitter

moim skromnym zdaniem oba serwisy są coraz bardziej na kolizyjnym kursie.

który wygra? na razie nie jest łatwo to przewidzieć. zwłaszcza, ze rozmaite cechy i funkcjonalności, mogą być rozpatrywane zarówno jako wady jak i jako zalety.

sieć społeczna: z jednej strony facebook ma tu przewagę: użytkownicy są nieanonimowi (ale czy to zawsze przewaga?), „znajomości” są potwierdzone, a nawet zbierane są informacje, skąd i jak dobrze się użytkownicy znają. poza tym jest facebook connect, czyli sieć społeczna facebooka wyeksportowana do innych serwisów (tych, których nie dało się zainportować do środka facebooka). ale rozwiązanie, które jest w twitterze, czyli asymetryczna sieć obserwujących/obserwowanych też ma swoje zalety. jak choćby możliwość obserwowania „gwiazd”, które wcale nie muszą obserwować danego użytkownika (o ile dobrze ogarniam facebooka, to tam taką rolę stanowią „strony”, to rozwiązanie nieco sztuczne). dodatkowo twitterowa półanonimowość miewa swoje zalety.

zakres aktywności: można powiedzieć, że facebook konkuruje tu bardziej z friendfeedem. jest on agregatorem różnych aktywności: deklarowanych przez użytkownika (wpisywanych w okienko z pytaniem „co myślisz?”), wykonywanych w samym facebooku, wykonywanych w aplikacjach facebooka i aplikacjach na zewnątrz facebooka. to daje teoretyczną przewagę, ale też ogromny natłok informacji, które trudno jest przetwarzać. w dodatku facebook narzuca różne grubociosane ograniczenia (np. nie możemy wrzucać komunikatów z blipa w główny stream, za to rozmaite aplikacje quizowe nie mają z tym problemów). z kolei twitter to głównie statusy wysyłane przez użytkownika, choć przy pomocy api można przecież publikować tam dowolne treści... pod warunkiem... że da się je skrócić do 140 znaków czystego tekstu.

stopień skomplikowania: dowcip o kotach idących przez pustynie i nie ogarniających kuwety nasuwał mi się za każdym razem, gdy wchodziłem na facebooka. dalej potwornie się tam gubię i mam wrażenie, że nawet power userzy nie poruszają się zbyt swobodnie. ale fb wywoluował od typowego serwisu social-networkingowego, z jego rytuałami (dodawanie do znajomych) i funkcjonalnościami, które znamy od dawna (galerie, komentarze, „wall”). facebook jest jak windows. gubisz się w tym, ale w końcu jakoś się doklikasz. z kolei twitter jest jak unixowy shell. niby prosty, ale nie wiesz od czego do końca zacząć, z dziwną na początku składnią rozmaitych skrótów, działających lub nie (np. tagi w samym twitterze nie działają, ale userzy używają ich, bo działają w różnych nakładkach). dodatkowo twitter to coś zupełnie nowego, można przenosić przyzwyczajenia z blogowania, ale szybko okazuje się, że to całkiem nowy gatunek zwierzęcia, który trzeba oswoić na nowo. jak się oswoi, to okaże się, że poza kilkoma bardzo nielogicznymi rozwiązaniam, twitter może być opanowany do perfekcji. a facebook ciągle ma jakieś „niuanse”.

sposoby używania: nie wiem jak działa mobilny facebook, ale nie sądzę, żeby doświadczenie używania facebooka przez www w najbliższym czasie zostało przeniesione na komórki i inne urządzanie mobilne. to jest serwis www i łatwo tego nie da się zmienić. w przeciwieństwie do twittera, który od początku był projektowany tak, aby można było go używać przy pomocy dowolnego urządzenia (nie wiem, czy to jeszcze zostało, ale kiedyś na twitterze był specjalny komunikat, informujący (!) użytkownika, że twittera można też używać przez www). trzeba jednak pamiętać, że urządzanie mobilne w szybkim tempie nabierają nowych możliwości.

otoczenie konkurencyjne: facebook wydaje się mieć większą konkurencję. nie można skreślać myspace, nie można też negować istnienia lokalnych social-networków, takich jak choćby nasza-klasa. mimo, iż facebook jest „czymś innym” niż typowy sn, to jednak ścieżka, którą szedł, jest dobrze znana i można iść po jego śladach. twitter praktycznie konkurencji nie ma. u nas okopaliśmy się w blipie, kraje skandynawskie pewnie zostaną przy jaiku. zapomniałem o chinach, tam pewnie też twitter odda pola lokalnym klonom, ale to nie konkurencja, walka o tego samego użytkownika będzie śladowa.

nie można wykluczać, że pojawi się trzeci gracz i pogodzi obie strony. jeśli dzieją się teraz w internecie ciekawe rzeczy, to właśnie pojedynek fb vs twitter jest jedną z nich. facebook wykazuje niezwykłą zupełnie plastyczność jak na takiego giganta, zaś twitter nie jest tylko dawidem z procą, strzelającym do goliata: dysponuje nieco cięższą amunicją i nie jest też już takim maluchem.

ps. ten wpis jest na tym blogu, bo tak.

wtorek, 24 marca 2009, reuptake

Polecane wpisy

  • akt 3: rozstajne drogi

    fundacja ethereum, a przynajmniej większość jej członków, wspierała rozwiązanie, w myśl którego środki zrabowane z DAO miałby zostać zwrócone pokrzywdzonym. jed

  • akt 2: bug czy feature?

    od początku tego roku zainteresowanie ethereum rośnie lawinowo, rośnie też, nieco spekulacyjnie, wartość waluty ETH . zaczynają się tym projektem interesować ba

  • akt 1: introdukcja

    ethereum jest jak bank przyszłości w stosunku do banku tradycyjnego. w tradycyjnym banku miałeś konto i miałeś na nim środki. w nowoczesnych bankach jest coraz

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/03/24 17:38:48
Ciekawy artykuł - na pierwszy rzut oka to zupełnie różne serwisy...Blip na kursie kolizyjnym z naszą-klasą?
-
reuptake
2009/03/24 17:42:48
to zależy, kto jak okiem rzuca. jak ostatnio wchodziłem na fb, to raczej miałem wrażenie dużego podobieństwa.

ps. co do blipa / n-k to potraktuję to jako żart :)
-
przemek.komorowski
2009/03/24 17:51:41
netto bez punktów? trochę dziwnie

Gdy pierwszy raz zobaczyłem nowego facebooka, to pierwsze co mi przyszło do głowy: blip + możliwość podłączenia własnych feedów, które pokazują moją aktywność.

Mobilny facebook to właściwie to samo co mobilny blip: widzisz swoją aktywność i aktywność znajomych. Masz dostęp do skrzynki odbiorczej itp. Jak dla mnie, mobilnemu facebookowi dużo bliżej do twittera/blipa, niż jego "normalnej" wersji.
-
tomek.kobylinski
2009/03/24 18:08:13
jedna uwaga - mobilny facebook - jako aplikacja na iphone jest bardzo solidnie zrobiony, i na ile moge bo wysoce niereprezentatywnej próbie swoich znajomych oceniać ;) - bardzo popularny.
-
reuptake
2009/03/24 18:10:21
@tomek: nie wyobrażam sobie, żeby nie był, w końcu to jest czołowy serwis na świecie, ale czy facebook bez www mógłby funkcjonować? twitter w sumie tak.
-
michux
2009/03/24 18:36:39
"nie mozemy wrzucac komunikatów z blipa w glówny stream, za to rozmaite aplikacje quizowe nie maja z tym problemów"

A to czemu? Identi.ca jakoś nie ma z tym problemów (korzystam na codzień i bardzo polecam: publikujesz na identi.ca a wpisy pojawiają się również na twitterze i facebooku w podłączonych kontach).
-
reuptake
2009/03/24 18:39:05
@michux: nie wiem czemu, to nie my robimy tą aplikację, ale podobno się nie da. może identi.ca robi to via twitter?
-
webfocus
2009/03/25 00:05:36
wydaje mi sie, ze facebook m.in. po to skupił się na tych krótkich twitterowych wiadomościach, żeby powalczyć na platformie urządzeń mobilnych. sam piszesz, że to właśnie ten rodzaj wiadomości najlepiej nadaje się dla użytkowników komórek. i o to chyba chodzi.
niedawno telefónica zaczęła współpracować z facebookiem w kwestii wzajemnego świadczenia sobie mobilnych usług. wczoraj widziałem na billboardzie nową nokię w której jakaś Ana informowała przyjaciół, że wieczorem idzie na koncert i kto chce do niej dołączyć. w rogu logo facebooka. kurtyna
-
2009/03/25 01:32:47
ps. ten wpis jest na tym blogu, bo tak.
--

ha, potęga Bloxa (i potrzeba większej liczby aktywnych czytelników).
-
reuptake
2009/03/25 10:01:12
jakbym chciał naprawdę zaszaleć to bym poszedł na tublo.
-
2009/03/25 10:36:22
nah, Tublo nie gwarantuje sławy. co innego notka na Bloksie i link ze strony głównej portalu:)
-
reuptake
2009/03/25 10:49:56
tak, jasne, link był zabookowany od dawna, po prostu musiałem coś tu napisać.
-
2009/03/25 10:50:50
Nie wiem co to są facebook ani twitter i jestem z tego dumny
-
2009/03/25 10:52:25
oj wiem przecież, tylko bardzo mnie rozbawił ten "usprawiedliwiający PS" w Twojej notce:).
-
michux
2009/03/25 12:00:49
"nie wiem czemu, to nie my robimy tą aplikację, ale podobno się nie da. może identi.ca robi to via twitter?"

Nie, robią to bezpośrednio. Zresztą udostępniają kod źródłowy w PHP (identi.ca to wolne oprogramowanie), wystarczy więc sprawdzić dokładnie jak to robią i skopiować.
-
2009/03/25 12:02:00
facebook na iphone jest doskonale użyteczny. częściej go używam, niż stacjonarnego.
-
reuptake
2009/03/25 15:45:55
chyba już w pythonie...

przekażę twórcom.
-
Gość: karol, *.olsztyn.mm.pl
2011/04/14 13:03:57
szkoda ze juz epuls nie jest fajny ;x
-
Gość: WoD124, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/07/31 15:08:05
Ja uważam, że facebook jest lepszy. Ja się w nim poruszam z łatwościom, wydaje mi się, że szybciej się wczytuje niż nk. Twitter też nie jest najgorszy. A co do porównania do windowsa i unixa to troszkę jest dziwne to porównanie, bo facebook nie jest jak Windows (jak dla mnie), ale sam win do jest taki "dziwny", a twitter do unixa (ja używam Mac OS X który pochodzi od unixa) to też nie, ponieważ twitter jest mało funkcjonalny, a unix jest bogaty w funkcj. A po za tym nie zgodze się, że w unixsie nie wiem się od czego zacząć, ten system jest prostszy od Windowsa!
-
Gość: wizzair, 178.32.191.*
2011/08/01 14:19:40
Obecnie pojawił się trzeci gracz G+. Zobaczymy co z tego wyniknie..
-
matematyka-zadania
2012/05/31 23:48:09
Myślę, że G+ z czasem wyprzedzi technologicznie Fb, dając użytkownikom bardzo szeroki wachlarz możliwości.
-
Gość: Tomek, *.tunnelbear.com
2014/04/24 10:36:43
U mnie zdecydowanie na pierwszym miejscu Facebook i chyba tak pozostanie do końca
-
Gość: Podobrazia, *.ipvnow.com
2014/12/16 11:35:23
Oba te serwisy są tak róże że walczyć mogą jedynie pomiędzy sobą o użytkowników. My natomiast nie powinniśmy stawiać pomiędzy nimi "vs" tylko korzystać z obu (o ile jest nam to potrzebne) :D