pisz się na to
zgrzyt

OpenID.pl


LinkedIn
Blog > Komentarze do wpisu

akt 1: introdukcja

 • ethereum jest jak bank przyszłości w stosunku do banku tradycyjnego. w tradycyjnym banku miałeś konto i miałeś na nim środki. w nowoczesnych bankach jest coraz więcej procedur, które automatycznie twoimi środkami dysponują. niestety (a może na szczęście) są one bardzo prymitywne, ograniczają się głównie do rozmaitych stałych zleceń i poleceń przelewu. 
 • w przypadku bitcoina adres bitcoinowy jest jak konto bankowe. służy do wpłacania i wypłacania, ważne, żeby się na nim zgadzało saldo bitcoinów.
 • w sieci ethereum pod adresem kryć się mogą procedury. możemy napisać sami dyspozycję, że jeśli wpłyną tam jakieś środki, zostaną one przesłane na inne konto, ale tylko pod warunkiem (i tu cała lista warunków, która może być bardzo złożona).
 • procedury te mogą być naprawdę złożone i niekoniecznie dotyczą transakcji finansowych.
  • można na przykład stworzyć procedurę, która jest odpowiednikiem statutu jakiejś spółki: umożliwia wybór władz, dokonywania głosowań (głosowania mogą dotyczyć na przykład wydatkowania środków, w przypadku przegłosowania środki od razu są przeznaczane na przegłosowany cel).
 • takie procedury raz zapisane są niezmienne i niemodyfikowalne. bardzo często także ich efekt jest niezmienny i niemodyfikowalny. przykład spółki z punktu powyższego jest tu bardzo dobry: wspólnicy mogą poddać pod głosowanie transakcję, dokonywaną za kryptowalutę. gdy tylko procedura głosowania zostanie przeprowadzona, transakcja sama się wykonuje (lub nie) i nie ma od tego odwrotu.
  • nie jest to bynajmniej niuans, niezmienność kodu procedur i efektów jego działania jest jednym z podstawowych założeń ethereum i jego ważnym "selling point". 
 • ponieważ wykonywanie tych procedur jest kosztowne obliczeniowo, „zużywane” jest paliwo (gas). paliwo to kupowane jest za walutę, zwaną ether (ETH).
 • w przeciwieństwie do bitcoina, gdzie stworzenie kryptowaluty stanowiło cel sam w sobie, ether jest w sieci ethereum środkiem płatniczym, używanym do kupowania „mocy obliczeniowej”. a ta moc obliczeniowa może być używana dowolnie. można za jej pomocą tworzyć automaty rozliczające się ze sobą w ETH, ale można też tworzyć zupełnie dowolne własne kryptowaluty.
środa, 27 lipca 2016, reuptake

Polecane wpisy

 • akt 3: rozstajne drogi

  fundacja ethereum, a przynajmniej większość jej członków, wspierała rozwiązanie, w myśl którego środki zrabowane z DAO miałby zostać zwrócone pokrzywdzonym. jed

 • this too shall pass

  zanim zacznie pisać się o czymś nowym, pewnie warto by było zamknąć za sobą przeszłość: czytam te swoje stare notki z mieszaniną niedowierzania i zażenowania, o

 • „z wykopaliska mej skamieliny”

  sześć lat, wiele pakietów na łączach upłynęłowiększość linków w sekcji „zakładki” nie działa facebook nie wchłonął całego internetu liczba port

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
karii10
2017/12/08 13:40:15
Nie no gościu, wygrałeś tym wpisem wszystko, zaskarbiłeś sobie moje serce i uwagę tymi słowami :)
-
cebit1
2018/01/10 15:38:09
Świetny post. Dobrze się czytało. Czekam na więcej :)
-
jarograf
2018/01/11 13:59:00
Fajny wpis, miło się czytało :)
Pozdrawiam :)
-
frogut
2018/01/18 11:09:00
Bardzo fajny wpis :) Czekam z niecierpliwością na więcej :)